LAZER • LED PŘÍDAVNÁ SVĚTLA

ico-lazerKdyž se v červnu roku 2013 objevil na Ypres Rally v Belgii ještě nehomologovaný Ford Fiesta R5, byla to jedna z největších atrakcí léta. Nemenší rozruch ale vzbudila nezvyklá, na tomto voze umístěná světelná rampa od britské společnosti Lazer Lamps, využívající jako zdroj světla vysokovýkonné LED diody.

Bylo to právě v létě 2013, kdy pracovní skupina FIA pro rally schválila LED technologii jako přídavné osvětlení v motosportu. Stěžejní bylo stanovisko, že modul obsahující více diod je považován za jeden světlomet. Po tomto rozhodnutí už nebránilo nic v rozšíření přídavných LED světlometů Lazer do všech možných motoristických disciplín. Nutností samozřejmě bylo splnění dalších podmínek, jako například certifikace ECE pro silniční provoz. Světlomety Lazer touto homologací disponují a proto mohly být konkrétní typy schváleny Mezinárodní automobilovou federací nejen v rally, ale také na okruzích atd.

Kromě M-Sportu se světlomety Lazer rozšiřují i mezi soukromými soutěžními stájemi nejen v Evropě, čím dál širší skupina uživatelů se objevuje také např. na Dakaru – vždyť světlomety Lazer zářily například na Tatře Aleše Lopraise nebo na všech kamionech týmu Kamaz. LED diody světlometů Lazer také stihly už vloni díky instalaci na několik závodních speciálů osvítit například legendární Severní smyčku při čtyřiadvacetihodinovce na německém Nürburgringu.

img_lazer-t_range

Světlomety řady T-range jsou nejvíce používány ve vozech off-road. Řada obsahuje 3 modely: T2-R, T-16 a T-24. Model T2-R disponuje 2-mi extra-výkonnými LED diodami, které se pyšní o 20% větším výkonem ve srovnání s ostatními světlomety Lazer díky nové specifikaci elektronického hardware. Modely T-16 (16 LED diod) a T-24 (24 LED diod) jsou velmi univerzální rampy s hybridní optikou, která nabízí větší rozptyl světla do stran a větší osvětlení na krátkou až střední vzdálenost. Světlomety řady T-range nemají homologaci pro silniční provoz! Nelze jej proto použít ani na sportovních podnicích FIA, kde je vyžadována homologace „E“.

img_lazer-st_rs

Světlomety řady ST-range patří mezi nejvšestrannější světlomety, které navíc disponují velmi kompaktními rozměry a lehkostí. Na výběr jsou dva modely: model ST-4 se 4-mi LED diodami a model ST-8 s 8-mi LED diodami. Design svítících těles zaručuje jak distribuci světelného paprsku do co největší dálky, tak rozprostření světla do šířky a osvětlení prostoru na střední vzdálenosti. ST-4 tak řidiči poskytuje vynikající úroveň viditelnosti v noci. Řada RS-range nabízí kompaktní světlomety s LED diodami pro dálkové světlo v kombinaci s denním svícením/poziční světla. I zde jsou na výběr dva modely: model RS-4 se 4-mi LED diodami a model RS-8 s 8-mi LED diodami. Světlomety řady RS poskytují řidiči vynikající úroveň viditelnosti za tmy či zhoršených podmínek. Světlomety řady ST i RS mají homologaci „E“ pro silniční provoz a jsou schváleny FIA pro použití v profesionálním motorsportu.

img_lazer-rrr750std

Přídavné LED světlomety Lazer Triple-R 750/1000 Standard se 4-mi (Triple-R 750) nebo 8-mi (Triple-R 1000) LED diodami disponují konstrukcí, která je zaměřena na co největší dosvit. Světlomety Triple-R tedy vhodně doplňují světlomety řad ST/RS s hybridní optikou, která naopak klade důraz na precizní osvětlení střední vzdálenosti. Řada Standard používá osvědčené komponenty a patentovaná řešení pro optimalizaci světelného výkonu pro silniční i terénní použití. Světlomety mají homologaci „E“ pro silniční provoz a jsou schváleny FIA pro použití v profesionálním motorsportu.

img_lazer-rrr16std

Světlomety řady Triple-R jsou nejvíce používány ve vozech off-road. Řada obsahuje 3 modely: Triple-R 16, Triple-R 24 a Triple-R 28, kdy čísla označují počet LED diod. Podobně jako u světlometů Triple-R 750/1000 Standard jsou použity diody a jejich optika vyladěna na dosvit do co největší dálky. U těchto světlometů je možné rozptyl světla do stran vyladit podle individuálních potřeb pomocí přídavných rozptylových čoček. Světlomety nemají homologaci pro silniční provoz. Nelze jej proto použít ani na sportovních podnicích FIA, kde je vyžadována homologace „E“.

img_lazer-rrr750elite

Řada světlometů Triple-R Elite optimalizuje světelný výkon pro silniční i terénní použití, nabízí oproti verzi Standard o cca 20% větší světelný výkon díky výkonnějším diodám a pyšní se navíc nižší hmotností. Řada obsahuje 2 modely: model Triple-R 750 Elite se 4-mi diodami, který má homologaci „E“ pro silniční provoz a je schválen FIA pro použití v profesionálním motosportu a modelem Triple-R 1000 Elite s 8-mi LED diodami, který ovšem postrádá homologaci pro silniční provoz. Nelze jej proto použít ani na sportovních podnicích FIA, kde je vyžadována homologace „E“.

img_lazer-rrr750competition

Nejnovější řada Triple-R Competition je zaměřena na co nejvyšší výkon. O ten se starají zejména zcela jiné diody a optika, která je zaměřená na co největší dosvit do dálky. Na výběr jsou dva modely: Triple-R 750 Competition se 4-mi LED diodami a model Triple-R 1000 Competition s 8-mi LED diodami. Oba modely mají homologaci „E“ pro silniční provoz a jsou schváleny FIA pro použití v profesionálním motorsportu.

img_lazer-prislusenstvi

Světlomety Lazer doplňuje široká nabídka příslušenství. Patří zde držáky světlometů, optické mřížky pro lepší rozptyl světla do stran, dále kabelové svazky pro jednotlivé modelové řady, středové či boční úchyty světlometů, prodlužovací kabely či ochrana světlometů proti krádeži.

Facebook