TTV RACING • ODLEHČENÉ SETRVAČNÍKY

ico-ttvBritská společnost TTV Racing Components je známým výrobcem přesných strojírenských výrobků pro motorsport již od roku 1989, jejímž hlavním cílem bylo vždy dodávat vysoce kvalitní a perfektně navržené produkty za přijatelné ceny. TTV Racing si plně uvědomuje fakt, že v motorsportu více než jinde platí, že co je dobré pro jednoho, nemusí být dobré pro druhého a proto nabízí kromě standardních katalogových produktů i výrobu individuálních produktů dle přání zákazníka. Standardní nabídku tvoří především dynamicky vyvážené a plně vybavené odlehčené jednohmotové ocelové setrvačníky s integrovaným ozubením. Doplňují ji však i kompletní závodní spojky, odlehčené duralové nebo ocelové motorové řemenice, vodítka ventilů z celosvětově uznávaného materiálu kupronikl, extrémně odolné štefty do hlav motorů, nábojů kol a dalších spojení, držáky brzdičů, unašeče brzdových kotoučů, zesílené poloosy, zakázkové spojkové válečky, atd.

TTV Racing disponuje technologiemi jako je anodizace (eloxování), zinková pasivace, kalení, vyvažování, apod. TTV Racing je známo svým nadšením pro specifické projekty řešené individuálně se zákazníky. I díky tomu TTV Racing dodává své produkty předním specialistům na stavbu závodních motorů, předním závodním teamům, ale i prvovýrobcům motorů. S produkty TTV Racing se tak setkáte v běžném provozu, při závodech rally, na okruzích, ve formulových vozech i v historických skvostech. Za všechny můžeme zmínit například stáj M-SPORT (Ford WRC) nebo výrobce supersportů Ginetta.

img_ttv-setrvacniky

Setrvačník je úložiště pro energii. Aby se v setrvačníku energie uložila, musí setrvačník energii nejprve absorbovat. Tuto energii setrvačník pohltí z motoru během akcelerace otáček, bez ohledu na to, jestli je motor v zátahu nebo ne. Těžký setrvačník má větší odolnost proti roztočení a jeho setrvačnost je větší. Avšak energie, kterou absorbuje a ukládá v sobě není k dispozici pro pohon kol. V praxi to znamená, že při stejném výkonu motoru a stejné zátěži lze například u 1.6-l motoru získat až 16 koní rozdíl pouhou výměnou setrvačníku za lehčí.

Většina závodních motorů je vyvíjena ze sériových motorů, které jsou určené pro komfortní přepravu osob a v takovém případě má těžký setrvačník řadu kladů, které však v čistě závodním prostředí nemají opodstatnění. Pro závodní účely je tedy odlehčený setrvačník výrazně vhodnější.

Odlehčený setrvačník přenechává více energie pro pohon kol, především na nižších rychlostních stupních. To se odráží v rychlejší akceleraci ze zatáček a vyšší maximální rychlosti na konci rovinek, bez jakéhokoli zvýšení zátěže motoru. Přidanou hodnotou je pak větší brzdná síla motoru a rychlejší řazení, protože lehčí setrvačník ukládá méně energie a motor zpomaluje otáčky výrazně rychleji. V extrémním provedení to můžeme sledovat u Formule 1, kde motory nemají vůbec žádný setrvačník a otáčky stoupají a klesají prakticky okamžitě.

Setrvačníky TTV jsou vyráběny z extrémně pevné Chrom-Molybdenové oceli s mimořádnou odolností proti rázům. Toto umožňuje firmě TTV vyrábět setrvačníky s výrazně sníženou setrvačností a zachovat spolehlivost ve vysokých otáčkách.

Firma TTV nabízí kromě katalogových modelů i možnost návrhu a výroby odlehčeného setrvačníku na základě dodaného originálního setrvačníku, případně i výrobu kopií originálních setrvačníků pro zákazníky s historickými vozy.

Facebook