HANS • SYSTÉM OCHRANY HLAVY A KRKU

ico-hansHANS nákrčník je moderní bezpečnostní pomůcka závodního jezdce, která se pomalu, ale jistě stává standardní součástí vybavení, stejně jako přilba nebo nehořlavá kombinéza. Děje se tak díky mnoha situacím, kdy bylo díky použití HANS nákrčníku zabráněno vážným poraněním nebo i smrti. HANS nákrčník je největší bezpečnostní inovací od doby vynálezu uzavřené přilby a nehořlavé kombinézy. První prototyp představil již v roce 1985 americký biomechanik Robert Hubbard spolu se svým známým Jimem Downingem, jezdcem série IMSA. Nárazové testy v roce 1989 potvrdily, že HANS nákrčník snižuje o 80% energie působící na hlavu v případě čelního nárazu a tím snižují riziko poranění krční páteře a tzv. „zlomení vazu“. HANS systém stál několik let stranou pozornosti, ale po smrtelných haváriích ve Formuli 1, především Ayrtona Senny, se o něm začalo znovu hovořit a proběhla další série testů s továrními týmy General Motors, Ford a Mercedes-Benz. Výsledky těchto rozsáhlých testů byly natolik přesvědčivé, že přiměly Mercedes-Benz upustit od pokročilého vývoje vlastního airbag systému pro Formuli 1 ve prospěch HANS nákrčníku, který se jevil v mnoha aspektech stejně účinným a v několika dokonce výrazně lepší, především ve schopnosti ochránit jezdce při opakovaném nárazu, zatímco airbag systém „vystřelí“ pouze jednou. HANS nákrčník se tak postupně dostal do celé řady týmů a stal se komerčně nabízeným (a patentovaným) produktem pod značkou Hubbard/Downing Inc. (HDI) HANS Performance Products.

Při výběru je důležité nákrčník prakticky vyzkoušet pro konkrétní osobu, v konkrétním sedadle a konkrétním voze pro optimální výběr úhlu a velikosti nákrčníku. Nesprávně zvolený úhel nákrčníku může mít za následek snížený komfort, omezení výhledu, případně může i způsobit nehodu nebo vést ke zranění. Pás připevňující HANS nákrčník k tělu musí být pevně utažen a procházet otvory v sedadle bez kontaktu s horní nebo dolní hranou otvoru. Doporučujeme použití se standardními 3“ 6-bodovými pásy, případně pro lepší komfort se speciálními 8-bodovými pásy, kde si jezdec nemusí ramenní pásy tolik utahovat, neboť nákrčník je dostatečně uchycen dodatečnými pásy.

img_hans-stand21

STAND21 je francouzský výrobce, který získal licenci pro výrobu HANS nákrčníků v Evropě. STAND21 je známý svou snahou o personalizaci a individuální nastavení veškerých bezpečnostních prvků a po rozsáhlých testech nabízí nejširší řadu modelů a velikostí HANS nákrčníků na trhu. Od nejlevnějších plastových modelů v řadě Club (950g), přes kompromisní model Racing Series 2 (RS2) ze vstřikovaného materiálu na bázi karbonu (850g) až po špičkový model ULTIMATE z kompozitního karbonového materiálu (560g). HANS nákrčníky jsou nabízeny v úhlech 10°, 20°, 25°, 30°, 40° a velikostech S-XL (všechny kombinace nejsou dostupné ve všech modelech).

 • HANS systém ULTIMATE – karbonové provedení, váha cca 560g, náklony 20° a 30°, velikost M a L
 • HANS systém HI-TECH – karbonové provedení, váha cca 650g, náklony 10°, 20°, 30° a 40°, velikost S-L
 • HANS systém RS2 – karbonové provedení, váha cca 830g, náklon 20°, velikost M/L a L/XL
 • HANS systém CLUB – plastové provedení,  váha cca 960g, náklon 20°, velikost M/L a L/XL

img_hans-schroth

SCHROTH je německý výrobce, který jako další získal licenci pro výrobu HANS nákrčníků v Evropě. SCHROTH je známý svou snahou o maximální preciznost výroby a dotažení detailů veškerých bezpečnostních prvků a po rozsáhlých testech nabízí vylepšené modely ve třech řadách, převzatých od HDI. Od nejlevnějších plastových modelů v řadě SUPER SPORT (940g), až po špičkový model XLT z kompozitního karbonového materiálu (500g). HANS nákrčníky jsou nabízeny v úhlech 10°, 20°, 30°, 40° a velikostech S-L (všechny kombinace nejsou dostupné ve všech modelech).

 • HANS systém XLT – karbonové provedení, váha cca 500g, náklony 20° a 30°, velikost M a L
 • HANS systém PRO – karbonové provedení, váha cca 650g, náklony 10°, 20°, 30° a 40°, velikost S-L
 • HANS systém SUPER SPORT – plastové provedení,  váha cca 940g, náklon 20°, velikost M a L

img_hans-usa

HANS USA je americký výrobce, který nabízí široké spektrum modelů HANS nákrčníků od nejlevnějších, plastových modelů v řadách HANS III, SPORT II a ADJUSTABLE o hmotnosti 740-975g, až po dražší, lehčí, špičkové modely vyrobeny z kompozitního karbonového materiálu. Mezi tyto modely patří řada ULTRA a ULTRA PRO LITE o váze 650g, respektive 494g. Všechny HANS nákrčníky jsou nabízeny ve velikostech M a L a v úhlu 20°, až na HANS ADJUSTABLE, u kterého je možné si úhel nastavit individuálně, a to v rozmezí mezi 10°-40° v 7 možných polohách (vždy po 5°).

 • HANS systém ULTRA PRO LITE – karbonové provedení, váha cca 494g, náklon 20°, velikost M a L
 • HANS systém ULTRA – karbonové provedení, váha cca 650g, náklon 20°, velikost M a L
 • HANS systém HANS III – plastové provedení, váha cca 740g, náklon 20°, velikost M a L
 • HANS systém SPORT II – plastové provedení,  váha cca 940g, náklon 20°, velikost M a L
 • HANS systém ADJUSTABLE – plastové provedení,  váha cca 975g, nastavitelný náklon 10°-40°, velikost M a L
Facebook